(4kB)
Atlas ptaków


Atlas ptaków

Atlas ptaków



Kartin i Frank Hecker


Tłum.: Tomasz Kozłowski


Niebieska ?błyskawica? świszcząca nad wodą to zapewne zimorodek. Niepozorny, brązowy ptak śpiewający wśród gęstych traw to z pewnością trzcinniczek. W dalekich ciernistych żywopłotach wprawne oko dostrzeże znieruchomiałą sylwetkę dzierzby gąsiorka. Początkującym tak szybkie zidentyfikowanie ptaka wydaje się wiedzą tajemną.

Atlas zawiera kolorowe zdjęcia i opisy około 250 najważniejszych gatunków ptaków pojawiających się na terenie Europy Środkowej.

Każdy rozdział książki poświęcony jest gatunkom ptaków zamieszkującym dane siedlisko: lasy, łąki i pola, rzeki i jeziora, obszary nadmorskie oraz góry. Dzięki Atlasowi każdy obserwator przyrody nauczy się rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków bez trudu. W książce podano szczegółowy opis sylwetki ptaka ? rozmiar, rozpiętość skrzydeł, kolor upierzenia, cechy charakterystyczne. Omówiono także sposób życia danego gatunku i podano obszar jego występowania. Z atlasu można się też dowiedzieć, w jakich miesiącach roku jakie ptaki można spotkać na terenie Europy Środkowej.




str. 192, format 130x190, pełny kolor, papier kredowy



CENA: 36 zł.

sposoby zamówienia






SPIS TREŚCI

1. Lasy
2. Łąki, pola, polne zagajniki
3. Zbiorniki wodne
4. Obszary nadmorskie
5. Góry
6. Obok nas
Indeks nazw polskich i łacińskich




Kilka słów o książce

Gdy niebieska błyskawica zaświszcze nad wodą, to zapewne zimorodek; kiedy niepozorne brązowe ?coś" zaśpiewa z trzcin, to z pewnością trzcinniczek, inny znieruchomiały ptak w dalekim ciernistym żywopłocie to może być tylko dzierzba gąsiorek - początkującym tak szybkie zidentyfikowanie ptaka wydaje się wiedzą tajemną.


... także bez lornetek
Dla nas, czyli początkujących obserwatorów ptaków, nieoceniona jest oczywiście pomoc doświadczonego ornitologa, który w kilku zdaniach przekonująco wyjaśni nam, jakiego ptaka widzimy i dlaczego ten okaz należy właśnie do tej rodziny, a nie innej. Nie trzeba znać każdego piórka ptaka, aby rozpoznać, co to za okaz. W większości przypadków do obserwowania i określania gatunków ptaków doświadczeni obserwatorzy nie potrzebują też lornetek. Najważniejszych wskazówek dostarczają zwyczaje danego gatunku, niezmienne sylwetki w locie, czarujący wielotonowy śpiew oraz naturalnie rodzaj siedliska, w którym obserwujemy ptaki.


... samodzielnie z atlasem
Gdy nie towarzyszy nam doświadczony obserwator i znawca ptaków, najlepszą pomocą w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków będzie właśnie ten atlas. Niezwykle praktyczne jest omówienie poszczególnych siedlisk, oznakowanych kolorami. Każdy, kto znajdzie się na polu, łące lub między wysokimi pokrzywami i odkryje łozówkę, a nie będzie znał dobrze jej głosów, dzięki temu atlasowi szybko ustali, czy w trawie siedzi na pewno łozówka czy też blisko spokrewniony z nią gatunek - trzcinniczek.
Każdy opis ptaka, oprócz najważniejszych informacji takich, jak cechy szczególne, sposób życia oraz ciekawostki, zawiera także dane o miesiącach, w których gatunek ten gości w Polsce. Jeśli na przykład w czerwcu trafimy na ptaka przypominającego berniklę białolicą i rzucimy okiem do atlasu, to zobaczymy, że w lecie ten gatunek w ogóle nie zatrzymuje się w Europie Środkowej i prawdopodobnie pomyliliśmy go z inną gęsią. W krótkich ?Wskazówkach na drogę" znajdziemy opis istotnych cech osobniczych przydatny w rozpoznaniu danego gatunku lub inne ważne informacje.


"Obok nas" - rozdział uzupełniający
Istnieją też ptaki, które zamieszkują lub odwiedzają wiele różnych siedlisk. Są to głównie gatunki mieszkające w naszych wsiach i miastach. Pierwotnymi miejscami ich występowania były przeważnie lasy, pola, skały, dopiero później ptaki te pojawiły się także w okolicach siedzib ludzkich, np. kosy. Zatem praktycznym dodatkiem dla czytelnika będzie z pewnością część książki zatytułowana ?Obok nas", w której opisujemy ptaki najczęściej pojawiające się w sąsiedztwie siedzib ludzkich. W atlasie przedstawiamy również ich zdjęcia (np. kos na str. 183) z odpowiednim wskazaniem strony, na której znajduje się opis pierwotnego naturalnego środowiska danego gatunku (na przykładzie kosa będzie to las na str. 38).


Wabienie ptaków
Niezwykle pomocne w obserwowaniu ptaków z bliska jest przygotowanie karmników. Możemy je zrobić w ogrodzie, na podwórzu, balkonie czy nawet w parku miejskim. W takich przypadkach rozpoznawanie gatunków ptaków jest bardzo proste, ponieważ ptaki nie tylko są blisko nas, ale wracają do karmnika, co umożliwia ich dokładniejszą obserwację i identyfikację.


Dla bardzo niecierpliwych
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o ptaku, którego wypatrzyliście, i zobaczyć jego zdjęcia w locie, podczas lęgu, przyjrzeć się z bliska jego pisklętom, odsyłamy do encyklopedii ptaków. Autorzy ?Atlasu ptaków", którzy kiedyś także uczyli się obserwować i rozpoznawać poszczególne gatunki, życzą Warn wielu pięknych i pasjonujących chwil spędzanych na łonie natury. Nie martwcie się, jeśli za pierwszym razem nie uda się Warn określić gatunku danego ptaka. Nie zrażajcie się, to przytrafia się każdemu. Następnym razem nie będziecie mieli wątpliwości, czy to trzcinniczek czy też łozówka.


Katrin i Frank Hecker




Strona główna



Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 077/403-99-11. e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl Redakcja gazety: zespół. Redaktor naczelny: Marek Orel, mobil 606 527 988. Sekretarz redakcji: Janusz Wach, mobil 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.
Webmaster vono@op.pl